Mindenki tudja, hogy hidegben tartózkodva, de még inkább hideg levegőt kapkodva könnyebben leszünk náthásak. Azt azonban kevesebben tudják, hogy miért is van ez így:
A közönséges nátha kórokozója egy vírus, amit Rhinovírusnak neveznek. Sajátos tulajdonsága, hogy nem a 37 Celsius-fokot szereti, ami az emberi szervezet hőmérséklete, hanem ennél hidegebbet. Ez a vírus leggyorsabban 33°C-on növekszik.
Pontosan emiatt szereti felső légútjainkat!
Az állandóan ki-be áramló levegő úgy működik, mint egy légkondicionáló, kiválóan hűtve a légutakat, ezzel segítve a vírus szaporodását. Ehhez a hatáshoz hozzáadódik továbbá, hogy saját sejtjeink, köztük a fehérvérsejtek nem szeretik az alacsonyabb hőmérsékletet, mert 37°C alatt egyre lassabban képesek mozogni és működni, holott az immunsejteknek pont az lenne a dolguk, hogy minél gyorsabban odamenjenek és elpusztítsák a vírussal fertőzött sejteket.
Miért ilyen gyakori ez a betegség?
Mert a vírusnak több mint 130 különböző típusát (ún. szerotípusát) ismerik eddig és ez a szám csak nő. Így az immunrendszer nem tud hatékony maradni egy korábbi fertőzés után, ha egy másik típus fertőz meg minket, hanem kezdődnek elölről a jól ismert tünetek.
Mit lehet tenni a megelőzésért?
Nyilván mindenki tudja, hogy melegen kell öltözni, ha hideg van kint… Ám van egy másik fontos szabály: Alapos kézmosás! Sok más betegséghez hasonlóan ez a betegség is hatékonyan megelőzhető a rendszeres kézmosással.